A legtbb rossz szokst az unalom okozza. Az a l, amelyik egsz napjt a bokszban tlti megfelel gondoskods nlkl s tl keveset mozog, a felesleges energiit rosszalkodsra fordtja.
Nhny rossz szoks rkldhet, de leginkbb a l krnyezete s tapasztalatai alakthatja ki ezeket.
A rissz szoksokat a lovak eltanulhatjk egymstl az istllban, ami cskkentheti a l rtkt, ezrt errl szlni kell a vevnek. A legjellemzbb rossz szoksok a kvetkezk.
Karrgs (levegnyelssel prosul)
A karrg l rgcslja vagy rharap a boksz oldalra, ajtajra, etetjre, s ltalban ekzben a levegt is nyeli.
Vannak specilis nyakszjak, amelyeket ha idejben kezdenek hasznlni, megoldhatjk a problmt. A szj felhelyezve korltozza a l fejnek mozgst, de hagyja szabadon llegezni s enni. A levegnyels karrgs kzben komoly emsztsi problmkhoz vezethet. A karrgs megakadlyozhat gy is, ha fmlcet helyeznk a bokszajt tetejre, s a karbolsavval kezelt fa sem olyan vonz a l szmra. A legjobb mdszer a megelzsre a megfelel foglalkozs s elegend mozgats.
.jpg)
Szitls
A szitlskor a l ingatja a fejt egyik oldalrl a msikra, mikzben a testslyt ide-oda helyezi jobb lbrl a balra s vissza. Ilyenor a l szlesebben ll az ells lbaival, ez pedig felesleges terhelsnek teszi ki a lbakat, ami nveli az zleti kops s srls veszlyt. Vannak specilis rcsok, amelyek megakadlyozzk a l szitlst. Ezek ajtra szerelht rcsok, kzpen U alak lyukkal a l feje s nyaka szmra, de a hely kicsi a szitlshoz.
Falrugdoss, dobogs
A dobogs s az istllfal rugdossa hatrozottan rossz szoks. Ezek nagyon zavar tevkenysgek, ronglja az istllt, s a l srlst okozhat magnak.
Takarcsipkeds
Vannak lovak, amelyek csipkedik a rajtuk lv ltakart. Ezt megelzhetjk, ha a ktfkre egy rongyot tesznk.
Haraps, rgs s vgs
Nhny l harap vagy rg, ha nem tetszik neki valami. A mnekre jellemz, hogy ilyenkor vgnak, az ells lbukkal lesjtanak a kiszemelt ldozatra. Az ok szzfle lehet, ezt a korbbi tapasztalatokban s kikpzsben kell keresnnk.

Ijedssg
Az ijdes l majdnem mindentl megriad a krnyezetben. Ha hirtelen mozdulatot lt, el is rohanhat.
Ragaszkods
Ezt a szoks valsznleg az okozza, hogy a l nem akar egyedl maradni. Nhny l llandan a trsai kzelben tartzkodik, de ez vgl is rhet, hiszen a lovak eredenden mnesben l llatok.

Kapls
Amikor egy l kapl az ells lbval, az a terlmetlensgnek a jele.
Csknyssg
A csknys l megtagadja a munkt, s ezt gaskodssal, bakolssal vagy rgssal juttatja tudtunkra.

gaskods
Az gaskod l hirtelen a levegbe emeli a kt ells lbt. Ez ijedssg vagy agresszi jele is lehet. Ha a lovas visszafog egy ideges lovat, az is eredmnyezhet gaskodst. Az gaskodsra hajlamos lovak megfkezhetk martingl hasznlatval. Az gaskods nem csak az idegessg jele lehet, hanem a felfokozott rzelmek is.

Bakols
Amikor egy l ppostja a htt s felugrik a levegbe az ells s/vagy hts lbairl, akkor bakol. A hossz ideig bent tartott lovak tlrad rmkben szoktak bakolni, amikor elszr kiengedik ket a karmba. Az a l, amelyik nyergelskor bakol, az vonakodik valami miatt, s vannak lovak, amelyek bakolssal prblnak megszabadulni lovasuktl.

Elrohans
Az elrohans minden lovas rmlma. A l valami miatt megriad, hirtelen fjdalom vagy zaj, brmi lehet, s tbb nem reagl a lovas segtsgeire vagy jeleire, hanem a meneklsben keresi az enyhlst, olyan gyorsan vgtzva, ahogy csak a lbaitl telik. Ilyenkor amilyen gyorsan csak lehet, irnythatv kell tenni a lovat, fokozatosan fel kell venni, mieltt veszlyess vlik a helyzet. Az elrohans lnl a martingl s egy msik tpus zabla segthet.

|