Helyes ls
A lovasnak megfelel az lse, amikor egyenes a hta, a vllak lazk, htrahzottak s le vannak engedve. A knyk a testhez simul, a felkar laza, fggleges, a testhez kzel van. Az alkar a szr meghosszabbtsa.

A kezek egymstl kis tvolsgra a srnyl fltt tenyrnyivel helyezkednek el, a hvelykujj legfell van, az ujjpercek elre nznek. A csukl legyen laza s flexibilis, hogy rezzk a l szjmozgst.


Egy knny kez lovas kevesebb problmt okoz a lnak, mint egy ,,szjba kapaszkods". A szrakat tartsuk enyhn feszesen. A lazasg a legfontosabb velejrja a helyes lsnek, s ez vonatkozik a lbakra is: A combok s trdek lazn simuljanak a nyereghez. A trd ne mozogjon ide-oda, gy a lbszr pozcija helyes marad. A csizma adja a legfontosabb elrehajt segtsgeket. Lazn lgnak kzvetlenl a heveder mgtt. A lbfej ells rsze a kengyelben van, a sarok lefel mutat. A lbujjak elre nznek.

A kengyelszjak hosszsga fontos szerepet jtszik a helyes ls kialaktsban. Felszllshoz a kengyelszjak a kinyjtott kar hosszsgnak feleljenek meg. A helyes hosszsgot a lovaglshoz a nyeregbl lltsuk be. A kengyelvas a boka magassgban legyen, amikor a lbak szabadon lgnak lefel. A helyes lsnl egy kpzeletbeli fggleges vonal kti ssze a fejtett, a medenct s a bokt.
Nhny lovasiskolban tkrk vannak a plya mellett, hogy a lovasok megigazthassk lsket.
Kiegyenslyozott ls
A j ls nemcsak a helyes pozci kialaktsbl ll, hanem annak megtartsbl, az egyensly megrzsbl, a lval egytt mozogva, mikzben az akr jrmdot is vlt. A lbak s a karok lengscsillaptknt mkdnek, gy a kezek egy helyben maradnak, s nem rngatjk a l szjt.
Felszlls
Felszlls eltt figyeljnk arra, hogy a heveder meg legyen hzva s a kengyelek le legyenek eresztve. A l bal oldalra lljunk a felszllshoz. Rgen azt mondtk, figyelni kell a l farra felszllskor, nehogy a l megrgja lovast. Ez a mdszer csak azt eredmnyezi, hogy oldalba rghatjuk a lovat, ami cskkenti az eslyt annak, hogy nyugodtan lljon.



Jobb, ha a l elejnl llunk, ahol ltjuk a fart s az ells lbakat is, bal keznkben a szr. Tegyk a bal lbunkat a kengyelbe, fogjuk meg jobb keznkkel a nyereg htuls kpjt, s lendtsk t a jobb lbunkat a l hta felett. ljnk bele vatosan a nyeregbe, soha ne huppanjunk. Figyeljnk arra, hogy bal lbbal se rgjuk oldalba a lovat. Ne hagyjuk a lovat elindulni, amg nem adtunk r jelet.
Leszlls
Leszlls eltt vegyk ki mindkt lbunkat a kengyelbl. A szrakat vegyk bal kzbe, tartsuk meg, jobb kzzel fogjuk meg az ells kpt, lendtsk t a jobb lbunkat a l hta felett. Hajoljunk a nyeregre s lassan csusszanjunk a fldre.
Soha ne hagyjuk egyik lbunkat a kengyelben, mert ha a l megriad s elrohan, a lbunk a kengyelbe szorul, s a l vonszolni fog minket maga utn. Vgl hzzuk fel a kengyeleket, s emeljk t a szrakat a l fejn.


Lovagls bal kzen
Ez azt jelenti, hogy a bal keznk esik a kr kzepe fel lovagls kzben.

Lovagls jobb kzen
Itt a jobb keznk esik a kr kzepe fel lovagls kzben.
Kzvlts
Kzvltsnak hvjuk, amikor a lovas egyik kezrl val lovaglsrl tvlt msik kzre. (jobb kzrl balra)
Meglls
Megllskor a testsly hasznlata nagyon fontos. A testsly htrahelyezse egyenes httal, jelzi a lnak, lasstani kell. Ezt kveti finom szrsegtsg a szr megtartsval. Amikor a l megll, nyugodtan, egyenslyban kell llnia a ngy lbn.

A tanplya
A tanplynak s djlovagl ngyszgnek kt hosszabb s kt rvidebb oldala van (tglalap alak). A mretek 20x40 mter vagy 20x60 mter. Betk helyezkednek el az oldalakon, ahol bizonyos pontokat jelljenek. A l azon oldala, mely a plya kzephez esik, az a bels oldal, a msik a kls. gy kerlnek megklnbztetsre a szrak, a lbak, stb... (bels szr, kls lb)

Patanyomok a tanplyn
Az a patanyomvonal, mely a kerts vagy fal mellett halad a plyn, a kls kb. 1,5 mterre a plya szltl halad egy msodik nyomvonal, ez a bels patanyom.
Alakzatok
Sokfle alakzat lovagolhat a plyn.
Elszr el kell dnteni, hogy melyik alakzatot akarja lovagolni, s hogy hol. Ez lehet egy egyenes vonal A-bl C-be, egyenesen t a plya kzepn. Egyenes vonalat lovagolni a plya szlnek vezetse nlkl valjban elg nehz. Ehhez egyforma szrakat kell fogni s egyforma elrehajt segtsgeket adni mindkt oldalon.
Krket klnbz varicikban lehet lovagolni a plyn. Fontos, hogy a fordulatokon s veken hajtsuk a lovat elre, hogy a temp ne cskkenjen. A helyes segtsgads biztostja a l pontos mozgst. A krk varilsval kgyvonalat is lovagolhatunk, ami klnbz szm fordulatot tartalmazhat. A fordulatokat egyforma sugar krkn kell vgrehajtani, s a l mindig ugyanarra a nyomvonalra rkezzen vissza.
tlvlts

Fllovarda

Kiskr s nagykr

Kgyvonal

tvlts

8-as
 |