Orrfkek
Hannoveri orrfk
A hannoveri orrfket a zablakarikk eltt csatoljuk ssze, ez biztostja, hogy a l ne ttogjon s ne szortsa le az als llkapcst. Ezt az orrfket mindig csikzablval hasznljk

Angol orrfk
Az angol orrfket a pofaszjak s zablakarikk alatt csatoljuk ssze. Gyakran hasznljk csik- vagy fesztzablval.

Kombinlt orrfk
A kombinlt orrfk az elz kett kombincija. A zablt a helyn tartja a l szjban, hogy megfelelen mkdjn.

Mexiki orrfk
A mexiki orrfk ers nyomst gyakorol az orra. Ha a l nyitogatja a szjt, ez az orrfk a plusznyoms adagolsval megfkezi.

Zablk
A zabla ltalban fmbl kszlt, kzps rdbl s kt karikbl ll szerkezet. A karikk kztti szjrsz llhat egy vagy kt darabbl.
Ennek vastagsga is vltoz, minl vastagabb, annl gyengdebb a hatsa.
A gumizabla kzps rsze gumibevonat, hogy mg gyengdebb legyen a l szjval. ltalban nagyon rzkeny szj lovaknl hasznljk.
Fesztzabla
A fesztzabla szjrsze egy darabbl ll. Ez lehet egyenes vagy a nyelv rszre kialaktott U alak hajlattal kiegsztett. A nyelv ez alatt helyezkedik el, ezrt ez a tpus zabla erteljesebben hat a l szjnak rzkeny rszeire. A szjrszhez kapcsoldik egy-egy fesztszr.
A zabla durvasgt az lladzlnc s a fesztszr hosszsga szablyozza.

Pelham zabla
A pelham zabla hasznlhat sima szrral s pluszsegdszrral is. Ha dupla szrakat hasznlunk, a fels kett kzepes erssg, a lenti kett erteljesebb hatst gyakorol a l szjra.

Hackamore
Ezt a kifejezst ltalban, de helytelenl minden olyan kantrra hasznljk, amihez nem tartozik zabla. Az igazi hackamore st a westernlovasok hasznltk. A l orr s llkapocs krnyki idegeire hat, s egyre elterjedtebb djugrat krkben is.

Szrak
A szrak csattal csatlakoznak a zablhoz. A szrakkal nyomst gyakorolhatunk a l szjnak rzkeny rszeire. gy lehetsgnk nylik az irnytsra.
A djlovagl szrak felszne teljesen sima, mg a djugrat szrakon szakaszonknt brkiemelkedsek vannak, hogy erteljesebben lehessen tartani.

Plumb vonal
A plumb vonal kpzeletbeli fggleges vonal a l nyaka s a talaj kztt. Hogy a zabllval a megfelel hatst fejthessk ki, a l fejnek a megfelel helyen kell lennie.
A l orrnak s llnak egy picit ez eltt a kpzeletbeli vonal eltt kell elhelyezkednie, akkor a l szron van. Ha a fej a vonal eltt tl messzire van, akkor a l a szr eltt van, ha a fej, az orr s az ll a vonal mg esik, akkor a l a szr mgtt van.
Hevederek
A heveder tartja a nyerget a helyn. Kszlhet brbl vagy textilbl, a felrntszjakhoz kapcsoldik a fels nyeregszrny alatt.

Szgyel
A szgyel megakadlyozza, hogy a nyereg htracssszon. A nyereg kt oldaln s a heveder kzepn rgztik a nyereghez.

Martinglok s segdszrak
Sokfle szr s egyb kiegszt lszerszm ll rendelkezsre, hogy segtse a l kontrolllst s a hibk kijavtst. Soha nem szabad durvn hasznlni ezeket, s mindig megfelelen kell felcsatolni.
Martingl
A martingl megakadlyozza, hogy a l tl magasra emelje a fejt, s gy a lovas elvesztse a kapcsolatot a l szjval. Ha a l helyesen tartja a fejt, a martingl nincs hatssal a lra.

Kiktszrak
Ezek rvid, kiegszt szrak, amelyeket a futszras hevederhez s a zablhoz vagy kapicnhoz csatolunk futszrazskor. Ezek a l fejt a megfelel helyzetben tartjk.

Segdszrak
A segdszrak lent tartjk a l fejt. Vagy a nyereghez vagy a lbak kztt a hevederhez csatoljk, s tfzik a zablakarikn, majd a szrak a lovas kezbe futnak. Ez a kiegszt lszerszm csak nagyon tapasztalt lovasoknak ajnlott. Helytelen hasznlata sijat rthat a lnak.

Automata segdszrak
Az automata segdszr csak akkor hat a lra, ha az tlsgosan felemeli vagy leengedi a fejt. Ha a l feje helyes pozciban van, az automata segdszrak hasznlatnak nincs hatsa a lra.

|