Testhmrsklet
Az istllban vagy a legeln pihen l testhmrsklete 37,8-38,4 C kztt van. A csikk 37,5-39 C kztt. Ha a l testhmrsklete 38,9 C fl emelkedik, biztosak lehetnk benne, a l beteg. Ha kirvan alacsony (35 C) vagy tl magas (40 C), akkor azonnal hvjuk az llatorvost.
Hmrzs
A l testhmrsklett a vgblnylsban mrjk. A hmrt kenjk be egy kis olajjal, s kicsit felfel irnytva helyezzk a vgblnylsba, ekzbe forgassuk, gy knnyebben becsszik. A l fara mellett lljunk ennl a mveletnl. A nyugtalan vagy rgs lovaknl krjnk meg valakit, hogy segtsen fogni a lovat, pldul emelje fel az llat egyik els lbt. Hrom perc mlva vegyk ki a hmrt s olvassuk le.

Pulzus
A nyugalmi llapotban lv l pulzusszma 30-40 percenknt. Ha a l lzas, a pulzusszma megugrik, s ha elri a 80-at, akkor a l nagyon beteg. A pulzust megmrhetjk a l fejn, helyezzk amutat- s kzps ujjunkat az llkapocs bels oldaln fut artrira.

Lgzs
Nyugalmi llapotban a lovak ltalban tizenktszer vesznek levegt percenknt. A kanck lgzse szaporbb a mneknl s a herlteknl, a csikk is gyorsabban llegeznek, mint a felntt lovak. A lgzsszm ellenrzsre helyezzk a tenyernket a l oldalra, ahol llegzetvtelkor rezzk a mellkas emelkedst s sllyedst. A msik mdszer az orrlukak alapos megfigyelse.

Egyb tnetek
Betegsgre utal tnet mg a nagyfok izzads, haspuffads, vagy ha az llat nem gy mozog, mint ahogy egybknt szokott. Ha munka utn is tlsgosan megizzad a l, akkor is elfordulhat, hogy valami baja van. Ha brmikor ktsgek merlnek fel lovunk egszsgi llapotval kapcsolatban, beszljnk az llatorvossal. Jobb hromszor feleslegesen kihvni az llatorvost, mint egyszer tl ksn.

|